Každý druhý Európan dnes umiera na následky artériosklerotických uloženín v koronárnych cievach srdca, čo vedie k srdcovému infarktu. Alebo môže isť o zanášanie (kôrnatenie) krčných tepien či artérií v mozgu, čo býva príčinou porážky. Hlavnou príčinou artériosklerotických uloženín býva chronický nedostatok vitamínov a oslabenie stien artérií s ich následným prasknutím. Najviac zaťaženými cievami bývajú koronárne artérie srdca, čo je príčina, že k prípadom prasknutia dochádza najskôr práve tu, čoho následkom býva srdcový infarkt.
To vedie k záveru, že srdcový infarkt, artérioskleróza a porážka vlastne nijakými chorobami nie sú, ale že pri nich ide hlavne o chronický nedostatok vitamínov. Biologická hrdza, označovaná aj ako oxidácia, poškodzuje steny ciev a urýchľuje proces starnutia. Najdôležitejšie prirodzené antioxidanty sú vitamín C, vitamín E, betakarotén a selén. Ochranu srdcovo-cievneho systému pomocou prírodných antioxidantov optimalizujú výživové doplnky. Tu treba dodať, že „hrdzavenie“ cievnych stien sa mimoriadne urýchľuje fajčením. Nedostatok vitamínu C sa stupňuje aj produkciou stresového hormónu adrenalínu, ktorý spotrebúva obrovské množstvo tohto vitamínu. Zásobovať svoje telo prírodnou stravou s vyváženým obsahom najdôležitejších živín je však málo. Veda totiž čoraz jednoznačnejšie konštatuje, že ani mnohostranná, plnohodnotná a vyvážená strava nestačí na optimálne zásobovanie tela živinami.
Naším cieľom je utvoriť optimálne predpoklady na zdravý a dlhý život, nielen vyhnúť sa stavom nedostatku. Na to potrebuje telo súhru účinných látok. A keď chýba čo i len jedna z nich, výrazne sa tým zníži účinok aj tých ostatných. Ak chcete pre svoje viac menej podpriemerné zdravie urobiť aspoň čosi bežné, užívajte odporúčané množstvá vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. Ak však chcete mať to najlepšie zdravie, užívajte toho mnohonásobne viac. Len tak budú môcť vaše bunky fungovať na geneticky najvyššej výkonovej úrovni.
Okrem toho: ak vitamíny starnutím strácajú svoju silu, pre vás to znamená, že na to, aby ste sa udržali na rovnakej úrovni ako doposiaľ, potrebujete vitamínov viac. Mnohé fyziologické zmeny, ktoré donedávna pripisovali starobe, sú v skutočnosti formou „urýchleného starnutia“, spôsobeného nedostatkom vitamínov alebo ich rýchlejším spotrebúvaním.
Jediný vitamín či minerál, nech by bol akokoľvek zázračný, sám o sebe neznamená nič. To, čo účinkuje najlepšie, je súhra účinných látok, ktoré sú neodmysliteľné od zdravého a dlhého života.
Potrebu vitamínov, minerálov a stopových prvkov zvyšujú záťaže, ako sú napr. hnev, stres, šport, ťarchavosť, či rast alebo chronické choroby a súčasne sa vplyvom znižujúcej sa kvality výživy zmenšuje prísun vitamínov. Keď teda potrebujeme toľko vitamínov, prečo sa príroda nepostarala, aby sme ich mali na dosah? V minulosti predsa nemali ľudia nijaké tabletky na dopĺňanie živín, a predsa prežili. Veď hej, prežiť prežili, ale žili podstatne kratšie a trápilo ich veľa chorôb. A pritom na rozdiel od nás neboli ešte vystavení vplyvom znečisteného prostredia, pesticídov a kyslých dažďov a ich výživa bola väčšinou prírodná a čerstvá. Nepoznali stres v takej miere, v akej sú mu ľudia vystavení dnes. Ale na to, aby sme nielen prežili, ale mohli aj optimálne žiť, potrebujeme viac vitálne dôležitých živín.
Kedysi sa pokladal za aktívnu fázu života vek do 35 rokov; dovtedy mal človek stihnúť splodiť deti a vychovať ich k samostatnosti. A potom si toho v živote už veľa neužil. My však chceme aktívne žiť dlhšie a ešte k tomu aj zostať mladí, musíme teda sami v tomto smere čosi podniknúť. Dnešok na to ponúka všetky možnosti – len sa ich treba riadne chopiť.