Navštívte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupný košík je momentálne prázdny
Prihláste sa
Nový zákazník? Zaregistrujte sa
Vytlačiť článok

Otestujte sa: V akom stave sú Vaše kĺby?

Článok vytvorený: pondelok, 1. decembra 2014, 12:00.00
Posledná zmena: pondelok, 14. decembra 2015, 19:33.09

Sú Vaše kĺby zdravé? Zodpovedajte nasledujúce otázky, spočítajte si body za jednotlivé odpovede a prečítajte si vyhodnotenie.

 

    ÁNO NIE
1. Ste fajčiar? 2 0
2. Pijete pravidelne alkohol? 2 0
3. Ste vášnivým kávičkárom? 2 0
4. Máte viac ako 45 rokov? 1 0
5. Je Vaša strava bohatá na kalórie? 1 0
6. Jete aspoň 1-krát v týždni rybu? 0 1
7. Jete veľa mäsa? 2 0
8. Vynecháte občas dennú porciu ovocia? 1 0
9. Máte sedavé zamestnanie? 1 0
10. Venujete sa športu len zriedkavo? 1 0
11. Máte sklony k tuhnutiu svalstva? 2 0
12. Prejavujú sa už u Vás problémy s kĺbami? 5 0
13. Bývate často vystresovaný? 1 0

Vyhodnotenie testu:

0 - 4 body: Blahoželáme. Očividne nemáte žiadne problémy s kĺbami.
5 - 9 bodov: Mali by ste venovať viacej pozornosti svojim kĺbom. V nasledujúcom článku Vám poradíme, čo môžete urobiť pre zdravie svojich kĺbov.
9 a viac bodov: Vaše kĺby potrebujú nevyhnutne podporu. Aj Vy nájdete užitočné rady v nasledujúcom článku. V prípade akútnych ťažkostí vyhľadajte lekára.

Mnoho tvárí ochorení pohybového aparátu

Počet ochorení pohybového aparátu sa každým rokom zvyšuje a dotýka sa stále viac aj mladších ročníkov. Môže za to hlavne nevhodná životospráva, preťažovanie kĺbov, nedostatok pohybu, zranenia, infekčné ochorenia, pôsobenie voľných radikálov, nosenie nevhodnej obuvi. Plochy zdravých kĺbov pokrýva vrstva hladkej, elastickej chrupavky, ktorá pri pohybe vyrovnáva tlak na kosti. Puzdro, ktoré obklopuje kĺb, sa skladá z dvoch vrstiev. Vonkajšia je zo silného väziva a udržiava stabilitu kĺbu, vnútornú tvorí sliznica popretkávaná cievami, ktorá vylučuje kĺbový maz. Maz spolu s chrupavkou znižuje trenie pri pohybe a dodáva chrupavke potrebné výživné látky. Aby pohybový aparát správne fungoval, potrebuje pravidelné striedanie zaťaženia a uvoľňovania, čiže pohyb a vhodnú výživu. Ak sa nedostatočne hýbeme, kĺbová chrupavka zoslabne a stane sa krehkou. Kĺbová štrbina sa postupne zúži a zníži sa aj vylučovanie kĺbového mazu. Nastáva bolesť pri pohybe. Aj neúmerné dlhodobé zaťažovanie kĺbov je nevhodné, tiež má za následok ich zničenie.

Najčastejším dôvodom bolesti kĺbov je artróza. Hovorí sa o nej ako o jednej z civilizačných chorôb, na vzniku ktorej sa podieľa životný štýl. Jedná sa o degeneratívne ochorenie kĺbov prejavujúce sa bolesťou a obmedzením pohyblivosti; väčšinou zasahuje šiju, bedrové kĺby, kolená, krížovú oblasť. Spočiatku sú príznaky nenápadné. Človek má ráno po prebudení pocit stuhnutosti kĺbov. Neskôr prichádza bolesť, ktorá sa zhoršuje pri pohybe a fyzickej námahe. So zhoršením choroby môže dôjsť k obmedzeniu funkcie kĺbu, prípadne aj k jeho deformácii. Sprievodným javom zápalovej komplikácie býva opuch kĺbu.

Jediným zatiaľ skutočne účinným spôsobom, ako sa bolestiam kĺbov vyhnúť, je prevencia. Náš pohybový aparát môžeme udržať vo forme zdravou stravou bohatou na vápnik, vitamíny a nenasýtené mastné kyseliny, dostatkom pohybu a udržiavaním optimálnej hmotnosti.

Desať tipov ako sa stravovať pri chorobách kĺbov:

  • Jedzte 5-krát denne ovocie a zeleninu.
  • Uprednostnite čerstvé domáce sezónne produkty.
  • Tepelne upravujte potraviny tak, aby nestrácali výživné látky, pričom minimálne polovicu dennej stravy by mala tvoriť surová strava.
  • Dvakrát v týždni jedzte morské ryby.
  • Vypite za deň 2-3 litre tekutín.
  • Obmedzte jedlá z bielej múky, s obsahom cukru a priemyselne spracované polotovary.
  • Z olejov používajte rastlinné oleje lisované za studena s vysokým podielom nenasýtených mastných kyselín (napr. Omega-3).
  • Obmedzte na minimum pitie kávy.
  • Znížte príjem bielkovín z mäsa a údenín.
  • Dbajte na bohatý prísun vitamínov, ktoré pôsobia ako antioxidanty (A,C,E, kyselina listová).

More – studnica zdravia

Život ako taký začal v mori. Moria a oceány udržujú všetok život. Pokrývajú viac ako dve tretiny povrchu zeme, obsahujú viac ako 96 % celkového množstva vody planéty a sú rozhodujúcou zložkou vodného kolobehu. Okrem iného sú aj univerzálnym zdrojom potravy, surovín, energie a dôležitým biotopom pre rastliny a živočíchy. Využiteľný potenciál oceánov prevyšuje všetky doterajšie očakávania: morský vzduch prečisťuje priedušky, morské riasy vďaka jódu pomáhajú pri problémoch so štítnou žľazou, rybí tuk je účinnou prevenciou kardiovaskulárnych ochorení, morská voda ma blahodárny účinok na pokožku a výťažok z mušle nazývanej slávka zelenoústa (Perna canaliculus) je užitočným doplnkom pri liečbe pohybového aparátu.

Slávka zelenoústa – balzam pre naše kĺby

Slávka zelenoústa sa chová v čistých vodách pri pobreží Nového Zélandu. Štatistiky ukazujú, že výskyt artritídy a reumatických ochorení je mimoriadne nízky u Maurov, ktorí žijú na pobreží Nového Zélandu a prevažná časť ich stravy pochádza z mora. Maurovia odpradávna verili, že mäso zo slávky zelenoústej je neobyčajným zdrojom živín a že jeho konzumácia im pomáha udržovať se v zdraví a kondíicii. Títo pôvodní obyvatelia, ktorí žili v blízkosti mora v oblasti Marlborough Sounds, mali oveľa menší výskyt zápalových i degeneratívnych kĺbových ochorení ako ich príbuzní žijúci vo vnútrozemí. Strava oboch skupín sa líšila v jedinej potravine - Maurovia na pobreží konzumovali veľké množstvo mušlí – slávok zelenoústych. Tak sa začal skúmať extrakt z týchto mušlí, v ktorom bolo objavených niekoľko protizápalovo pôsobiacich látok.

Od konca sedemdesiatych rokov sa začal tento extrakt používať na zmiernenie problémov súvisiacich s kĺbovými chorobami. Koncentrát zo slávky zelenoústej je prirodzenou stavebnou látkou pre naše kĺby a možno ho označiť ako „pilier zásobovania kĺbov“ vďaka vysokému obsahu glykosaminoglykánov (GAG), nenasýteným mastným kyselinám typu omega-3, významnému obsahu kyseliny kremičitej, minerálnych látok a stopových prvkov. GAG sú dôležitou súčasťou chrupaviek, spojivových tkanív a kože. Podporujú zásobovanie tkanív v kĺboch živinami, udržiavajú kĺzavosť kĺbov a napomáhajú udržiavať a regenerovať chrupavkové tkanivá.
Všetky uvedené zložky sú balzamom pre naše kĺby, pretože ich chránia, regenerujú a spomaľujú v nich zápalový proces. Tento veľmi cenný koncentrát z mušle môžu používať ako výživový doplnok:

  • Ľudia, ktorí si chcú udržiavať kĺby zdravé, t.j. mladí i starí.
  • Ľudia, ktorí jedia málo mäsa, a tak svojou stravou dodávajú svojmu telu malé množstvo glykosaminoglykánov. Koncentrát z mušle im tento nedostatok vyrovnáva prirodzeným spôsobom.
  • Ľudia, ktorí nemajú plnohodnotnú stravu (stravujú sa formou "fast food").
  • Športovci, ktorí nadmerne zaťažujú svoje kĺby.
  • Ľudia s nadváhou, ktorých pohybový aparát je vystavený zvýšenému zaťaženiu.
  • Seniori, ktorí potrebujú zvýšený prísun živín z dôvodu opotrebovania pohybového aparátu a z dôvodu zníženej schopnosti prijímať živiny do tela zo stravy v dostatočnom množstve a ktorí si chcú udržať maximálnu pohyblivosť a aktivitu aj vo vyššom veku.
  • Ľudia, ktorí sú dlhodobo fyzicky a duševne vystresovaní, pretože stres produkuje množstvo voľných radikálov, ktoré poškodzujú kĺby a väzivá.

Ako správne užívať koncentrát zo slávky zelenoústej

Aby sme dosiahli priaznivý efekt, je potrebné užívať koncentrát zo slávky zelenoústej denne počas viac týždňov. Prvé zreteľné účinky pocítite väčšinou po 2-3 týždňoch.

Aké množstvo je správne

  • Ako doplnok výživy na udržanie zdravých kĺbov a pohybového aparátu
    Odporúča sa denne 0,5–1,5 gramu koncentrátu z mušle (1-3 kapsuly) najlepšie formou kúry niekoľkokrát v roku v trvaní aspoň 8 týždňov.
  • Ako terapia pri opotrebovaných kĺboch, pri artrózach:
    Dávkovanie začína pri 2 gramoch koncentrátu denne (4 kapsuly). Presné dávkovanie sa primárne riadi stupňom kĺbových ťažkostí, pretože bolesť, stuhnutosť a obmedzenie pohyblivosti každý pociťuje rozdielne.
  • Ako terapia pri zápalových ochoreniach kĺbov:
    Dávkovanie tiež začína pri 2 gramoch koncentrátu z mušlí (4 kapsuly) denne a riadi sa podľa stupňa poškodenia kĺbu. Optimálne množstvo kapsúl je potrebné vyskúšať individuálne. U väčšiny ľudí, ktorí užívajú viac než 2 gramy koncentrátu z mušlí (4 kapsuly) denne, miznú symptómy ochorenia kĺbov postupne. Nie u všetkých ľudí je účinok rovnako rýchly a intenzívny. Nie je jasné, prečo terapia v malom počte prípadov zlyháva, zatiaľ čo u väčšiny osôb spôsobuje pozoruhodné výsledky. U niektorých ľudí bolesti spojené s kĺbovými ťažkosťami trochu ustúpia, u iných sa vyskytujú už len sporadicky, zatiaľ čo u mnohých úplne prestanú.Upozornenie : Pri akútnych problémoch je potrebné navštíviť lekára.

Kedy sa má koncentrát užívať?
Pri vyššom dávkovaní môžu nastať ľahké zažívacie problémy spojené s grganím, preto je vhodné užívať koncentrát pred jedlom.

Štyri najčastejšie kladené otázky:

  • Môže slávka zelenoústa obsahovať škodlivé látky?
    Mušle majú schopnosť chrániť sa pred vniknutím škodlivín uzavretím svojej ulity : akonáhle rozpoznajú nebezpečie, tak sa uzatvoria. Navyše v prípade slávky neexistuje takéto riziko, pretože ich chovajú v obzvlášť čistých vodných kultúrach v oblasti Marlborough Sounds na Novom Zélande.
  • Môže sa koncentrát zo slávky zelenoústej užívať dlhšiu dobu?
    Samozrejme. Ani pri dlhoročnom nepretržitom užívaní neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky.
  • Môže nastať interakcia s inými liekmi?
    Pri užívaní koncentrátu zo slávky zelenoústej ako výživového doplnku nie sú známe žiadne interakcie s inými liekmi.
  • Obsahujú mušle škodlivý cholesterol?
    Tuky obsiahnuté v koncentráte zo slávky zelenústej sú väčšinou nenasýtené mastné kyseliny, teda pre naše zdravie prospešné. V 1000 mg koncentrátu sa nachádza približne iba 1,2 mg cholesterolu, čo je hodnota zanedbateľná aj pre tých, čo si prísne strážia hladinu cholesterolu.

Spracované podľa knihy Natürliche Hilfen bei Gelenkbeschwerden,  Grünlippmuscheln Vitamine und Vitalstoffe Bewegung, autor: Birgit Kahle